Ma már szinte mindenhez szükség van egy e-mail címre, az okos telefonok használatától kezdve a biztosítások kötéséig, így jó, ha magabiztosan tudjuk kezelni az internetes felületeket. Jelenleg többféle ingyenes levelező rendszer közül választhatunk az interneten.
Három szolgáltatót hasonlítunk össze, néhány egyszerű szempont alapján, ami a laikusok és mindennapi felhasználók számára is fontos lehet.
1. Freemail
Kedvelt, "régi motoros" a szolgáltatók között. Jelenleg 10 GB tárhelyet biztosít a felhasználók számára. Ez igen sok levél tárolására ad lehetőséget. Emellett egyszerre maximum 1GB adat küldésére van lehetőségünk, meghatározott tárolási idő mellett.
Felhasználói felülete egyszerű, letisztult, kék színű. Leveleinket szabadon mappákba rendezhetjük, és gondoskodhatunk a nem kívánt partnerekről is, egyszerűen letilthatjuk őket. Megerősített bejelentkezés választására is lehetőségünk van, valamint van spam szűrő is.
2. Citromail
Ugyancsak régebbi szolgáltató, 2GB tárhelyet biztosít a felhasználóknak. A felület elrendezését és hátterét is meg tudjuk változtatni, valamint van lehetőség mobiltelefonra letöltött alkalmazásokon keresztül is használni a rendszert.
Itt is van lehetőség óriásfájl küldésére, mappák létrehozására, valamint spam szűrési beállítások megadására is.
3. Gmail
A Google kereső ingyenes levelező rendszere. 10GB adat tárolására, illetve a fent már említett rendszerezési és szűrési beállítások megadására is lehetőségünk van.
A fiók használatának másik nagy előnye, hogy használatával egyszerre tudjuk kezelni az összes Google fiókhoz kapcsolódó felületet, úgy mint pl. Youtube, Chrome, Google Drive, Térkép stb. Telefonnal összekapcsolva adataink tárolására is lehetőség van, új telefon vásárlásakor például nem kell már meglévő névjegyeink újra felvitelével bajlódnunk.
Lehet, hogy most még idegennek tűnik néhány kifejezés, de sorra végigmegyünk a beállításokon, és felhasználási felületeken is. Következő cikkünkben a Freemail-lel ismerkedünk meg részletesebben, utána pedig következik a Gmail és az összes hozzá köthető felület.
Most, hogy elértünk a cikk végére, lehet, hogy úgy érzed még mindig van egy két fogalom, ami nem teljesen tiszta, pl. mi is az a spam, és miért kell védekezni ellene.
A spam angol kifejezés, amely kéretlen, nem kívánatos reklámüzenetet jelöl, általában e-mailen érkezik, de megkaphatjuk sms-ben is. A fogadó, tehát a mi beleegyezésünk nélkül küldik ki, általában lánclevélként (egyszerre többen kapják meg), és a ffeladó kiléte is gyakran rejtve van. Rendszerint tartalmaznak linket, a levél tárgya pedig gyakran értelmetlen, vagy felhívás jellegű.
Azt tanácsoljuk, hogy amennyiben idegen feladótól érkezik e-mail, gyanús tárggyal (betűk össze-vissza egymás után, "gratulálunk nyertél...", illetve szexuális tartalmú szövegek) ne kattintsunk rá! Ha véletlen meg is nyitottuk a benne található linkre semmiképp ne lépjünk tovább. Sokszor az ilyen üzenetek visszaélnek a felhasználók gyanútlanságával, ennek következménye azonban egy vírus, vagy akár adatlopás/adatvesztés is lehet.